På uddannelsen til administrationsøkonom på Zealand bliver de studerende klædt på til en bred vifte af opgaver inden for både den offentlige og private sektor – fra HR og økonomistyring til borgerkontakt og digital forvaltning. Og noget af det mest centrale på uddannelsen er, at teorien bliver sat i spil i virkeligheden.
En obligatorisk del af erhvervsakademiuddannelserne er nemlig praktik. Hvert forår drager mange af vores studerende ud i virkeligheden og prøver kræfter med netop dét, de har lært – i en konkret kontekst, hvor de kan mærke, hvordan deres viden skaber værdi.
De studerende løser studierelevante opgaver, bliver en del af en ægte arbejdsplads og bidrager med ny viden, friske øjne og aktuelle indsigter fra undervisningen. Det styrker både deres faglighed og selvtillid – og giver dem en klarere fornemmelse af, hvad de gerne vil arbejde med efter endt uddannelse.
For Hanan Jamal El-Sayed blev praktikperioden også noget særligt – hun var nemlig den allerførste administrationsøkonom-praktikant i HR og Strategi i Frederikssund Kommune. Et samarbejde, der blev til stor gensidig værdi:
”Min praktik i HR og Strategi i Frederikssund Kommune har været en fantastisk mulighed for at anvende min teoretiske viden i praksis. Jeg har fået erfaring med alt fra rekruttering til eventplanlægning, og har især værdsat den sparring og støtte, jeg har modtaget fra hele HR-afdelingen. Praktikken har givet mig værdifulde redskaber, som jeg kan bygge videre på i min karriere. Jeg er så taknemmelig,” fortæller Hanan Jamal El-Sayed.
Med i nyhedsbrevet
Frederikssund Kommune markerer også i deres nyhedsbrev, at de har haft deres første administrationsøkonom i praktik. Læs med her:
Nyt initiativ på praktikområdet
HR & Strategi har fået en ny type praktik – en administrationsøkonomstuderende.
– I kommunen er vi altid på udkig efter nye måder at udvikle vores arbejdsprocesser på og sikre, at vi tiltrækker og fastholder talentfulde medarbejdere. Et af de nyeste initiativer, er vi særligt stolte af, er at have åbnet dørene for den første administrationsøkonomstuderende i praktik hos vores HR-og Strategiafdeling, siger afdelingsleder for HR og Strategi, Louise Sølvberg Dalsgaard.
I løbet af praktikforløbet skal Hanan Jamal El-Sayed blandt andet være med til at stå for rekrutteringen af kommende kontorelever, skrive om de gode historier, der deles på Fjorden, og undersøge onboarding-processen for ledere samt andre opgaver.
– Vi er glade for at have Hanan som praktikant, og det er en ny og spændende oplevelse for hele teamet. Denne erfaring gavner ikke kun vores afdeling, men styrer også forbindelsen mellem uddannelsesinstitutioner og den virkelige arbejdsplads. Vi ser frem til at fortsætte arbejdet med åbne nye døre for kommende generationer af praktikanter, der kan bidrage til at forme kommunens fremtid, slutter Louise Sølvberg Dalsgaard.
Foto: Frederikssund Kommune