Sjællands Erhvervsakademi

Mental sundhed i kreative arbejdsliv:

En undersøgelse af musikeres trivselssituation

Hvad går projektet ud på?

Flere undersøgelser har i de seneste år konkluderet, at musikere og andre kreative oplever forhøjede niveauer af angst og depression. At alt for mange mistrives og er ulykkelige. 

Det er derfor vigtigt, at undersøge hvordan vi kan forstå og understøtte trivsel i kreative arbejdsliv.

Gennem dette forskningsprojekt undersøger vi, hvordan mistrivsel i kreativt arbejde kan forstås i lyset af vores samtid.  

Hvad vil det egentlig sige at ”trives” i kreativt arbejde, som per definition er grænseoverskridende?  

Følg med her på siden – og bliv klogere sammen med os.

Vil du vide mere?

Her deler vi løbende opdateringer om forskningsprojektet.

09.12.25 Anden episode kan lyttes til nu

En samtale med Lene Tanggaard: Hvordan kan vi forstå og undersøge trivsel i kreativt arbejde?

Hvad vil det egentlig sige at trives i kreativt arbejde?

Det taler Dan Hvidtfeldt med Lene Tanggaard om i den nyeste episode af podcasten Mental Sundhed i Kreative Arbejdsliv, som netop er udkommet i dag.

Lyt her!

13.11.25 Debatindlæg i Kulturmonitor

Forskere: Vi risikerer at forveksle lidenskab med lidelse, når vi drøfter musiklivets trængsler

Forskergruppen bag projektet deler deres perspektiver på mental sundhed i et nyt debatindlæg i Kulturmonitor. Læs med her.

04.11.25 Første podcast episode ude nu!

Hvorfor arbejde med mental sundhed i kreative arbejdsliv?

I denne introduktionsepisode spørger vi, hvorfor mental sundhed er blevet et centralt tema i kreative arbejdsliv. Dan Hvidtfeldt og Philip Mumgaard deler baggrunden for projektet, deres motivation og refleksioner over, hvordan forskning og praksis kan mødes for at skabe sundere kreativ arbejdsliv.

Lyt her!

Samarbejdspartnere

Aalborg Universitet
Rytmisk Musikkonservatorium
Roskilde Festival
Musiklivets partnerskab for bæredygtig udvikling
KODA

Projektet er støttet af

Velliv Foreningen

Kontakt

Philip Mumgaard

+4550762862

Dan Hvidtfeldt

+4550762747