Ledelse i praksis
Med faget Ledelse i praksis vil du gennemgå en personlig lederudvikling og få indsigt i hvilken leder du er, og hvordan det påvirker din ledergerning og dine medarbejdere.
Introduktion
På faget Ledelse i praksis vil du få værktøjer til at se og analysere problemstillinger fra flere vinkler, og til at vælge de rette forslag til løsninger og handlinger. Du får læring og værktøjer til at lede dine medarbejdere og mindre teams. Samtidig vil du få indblik i din egen ledelsesstil og få redskaber til at stå endnu stærkere som leder.
Du får viden om
Du lærer at opstille handlingsplaner for egen udvikling og læring samt at forstå din personlige ledelsesstil. Du bliver introduceret for ledelsesteori og får viden om effektiv kommunikation og konflikthåndtering. Faget giver dig samtidig indblik i psykologiske aspekter som personlighedstyper og lederroller. På uddannelsen arbejder du også med relationsskabelse og får viden om pædagogisk og følelsesmæssig teori. Derudover bliver du fortrolig med forskellige samarbejdsformer, og får redskaber til præsentationsteknikker og dialog. Der bliver taget udgangspunkt i udfordringer fra hverdagen, så fagets teorier og metoder kan blive anvendt i konkrete ledelsesmæssige situationer.
Kompetencer og udbytte
Du får teori og metoder til at forstå egne styrker og svagheder i din rolle som leder til gavn for din personlige udvikling. Du bliver bedre til at se medarbejderes kompetencer og potentialer, og kan derfor også sikre en effektiv udnyttelse af ressourcer. Samtidig bliver du i stand til at foretage justeringer i arbejdsgange og processer samt at håndtere og løse konfliktsituationer. Derfor vil du også kunne øge medarbejdertilfredsheden, og motivere og udvikle dine medarbejdere bedst muligt.
Vigtigt at vide
Der er mange ting at være opmærksom på, når du tilmelder sig en uddannelse eller et fag. Derfor har vi herunder samlet de vigtigste informationer, du skal bruge, inden du tilmelder dig.
Efter din tilmelding til uddannelsen, vil du blive bedt om at uploade eksamensbeviser og dokumentation for din erhvervserfaring, hvis nødvendigt.
Er du i tvivl om, hvorvidt din uddannelsesbaggrund og erhvervserfaring er adgangsgivende til uddannelsen, så kan du få lavet en realkompetencevurdering. Det er en individuel vurdering, hvor du har mulighed for at få anerkendt de kompetencer, den viden og de færdigheder, som du har erhvervet dig gennem dit arbejdsliv, frivillige aktiviteter, kurser m.m., men som du ikke har et formelt bevis på. Du kan læse mere her.
Når du tilmelder dig faget, vil der stå hvor meget du kan forvente i litteraturudgifter.
Når du har tilmeldt dig vil du inden studiestart få tilsendt litteraturliste enten via vores intranet Moodle eller på mail.
Pris
Prisen dækker kun deltagergebyr.
Ved betaling gennem jobcenteret pålægges taxametertilskud oven i deltagergebyret.
Betaling
Du skal være opmærksom på, at betaling for deltagelse sker før undervisningsstart.
Tilskud
Der findes forskellige former for tilskud og fonde, du kan søge. Du søger om tilskud efter, at du har tilmeldt dig uddannelsen. Du kan læse mere om dine muligheder for tilskud her.
Deltidsuddannelse på Zealand er tilrettelagt, så du kan balancere dit job og familieliv i studieperioden. Men undervejs i dit studie vil du selvfølgelig skulle organisere/planlægge din tid efter behov undervejs. Det er meget individuelt, hvad man har behov for at lægge i et uddannelsesforløb, og der er også forskel på uddannelser og fag – men en tommelfingerregel er, Som udgangspunkt kommer du til at bruge det samme antal timer på forberedelse og opgaver hjemmefra, som du modtager undervisningstimer. Så er du for eksempel til undervisning på dit hold 3 timer om ugen, vil du skulle afsætte omtrent det samme på forberedelse og opgaver hjemmefra. I nogle kortere perioder vil du opleve, at du studerer og læser mere intenst, for eksempel i forbindelse med opgaveskrivning, eksamen eller i gruppearbejde. Er du i tvivl om omfang og tidsforbrug, så kan du altid kontakte de medarbejdere, der er tilknyttet din uddannelse eller det fag, du ønsker at tage.
Har du brug for at få opfrisket at læse akademiske tekster, skrive et projekt, en synopsis eller tage notater? Så har vi kurser, der er skræddersyet til at hjælpe dig godt i gang, inden du starter på din Diplom i Ledelse.
Du kan læse mere om kurserne
Hvorfor er en efteruddannelse god for dig?
Med en efteruddannelse får du muligheden for at styrke dine kompetencer og karrieremuligheder. Du kan læse mere om økonomi, tilskudsmuligheder, skræddersyede forløb og tilbud til virksomheder. Få mere viden og læs mere her.